Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM
Logo Wydzialu
Wydział Nawigacyjny Politechniki Morskiej w Szczecinie

Unia Europejska

Na szczecińskiej Łasztowni 1 lipca w sobotę odbyły się Kapitańskie Dni Morza, będące częścią trwających od kilku tygodni uroczystości organizowanych przez Szczeciński Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej.

Dzień wcześniej 10.06 odbył się koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza...”, złożono kwiaty przy pomniku na Cmentarzu Centralnym, a w ostatnim tygodniu czerwca odbył się apel przy pamiątkowym kamieniu Państwowej Szkoły Morskiej na Wałach Chrobrego, spotkanie absolwentów połączone ze zwiedzaniem Politechniki Morskiej oraz odsłonięto tablicę kpt. ż.w. Konstantego Maciejewicza („Macaja”) na skwerze kpt. Maciejewicza na osiedlu Reda. 

Bogaty program obchodów 

1 lipca na skwerze Kapitanów podniesiono banderę na „Kapitańskim maszcie”. Były przemówienia kapitanów i zaproszonych gości, w tym Dziekana Wydziału Nawigacyjnego Politechniki Morskiej dr. hab. inż. Pawła Zalewskiego, prof. PM, który przybył na tę uroczystość wraz z małżonką doktor Teresą Zalewską. Później, w „Starej Rzeźni”, odbyła się prelekcja Pani Ludmiły Kopycińskiej, która przybliżyła historię Dni Morza w Polsce od 2018 r. i zaprezentowała pozyskany z Narodowego Archiwum Cyfrowego film dokumentalny o centralnych obchodach Dni Morza, które po drugiej wojnie światowej odbyły się w 1947 roku w Szczecinie. Uczestniczyło wtedy w uroczystościach na Wałach Chrobrego i Łasztowni ponad 150 tys. ludzi.

Po prelekcji nastąpiły występy artystyczne – poezja, śpiew, taniec. Kapitan żeglugi wielkiej i śródlądowej Włodzimierz Grycner wręczył honorowe odznaczenia Ligi Morskiej i Rzecznej – krzyże „Pro Mari Nostro” kpt. ż.w. Józefowi Gawłowiczowi (wieloletniemu wykładowcy astronawigacji w WSM i AM w Szczecinie, pisarzowi maryniście) oraz kpt. jachtowemu Tomaszowi Włochowi.
Sobotnie wydarzenia zostały zrelacjonowane w Kurierze Szczecińskim z dnia 2 lipca 2023 r.

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę