Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM
Logo Wydzialu
Wydział Nawigacyjny Politechniki Morskiej w Szczecinie

Unia Europejska

Dla Uczniów

Zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Oferowane przez nas wykłady i warsztaty prowadzone są całkowicie za darmo. Dzięki nim można poznać ciekawe tematy, uatrakcyjnić zajęcia, poczuć się jak na studiach oraz poznać ofertę edukacyjną Wydziału Nawigacyjnego Politechniki (dawniej Akademii) Morskiej w Szczecinie.
Wykład pracownika Akademii Morskiej w Szczecinie dla szkoły ponadpodstawowej 2021

Tematy wykładów: 

  1. Bezzałogowe statki autonomiczne.

Prelegent: Tadeusz Szelangiewicz

Uczniowie zostaną zaznajomieni z korzyściami wynikającymi z budowy i eksploatacji statków autonomicznych. Poznają innowacyjne rozwiązania w ich projektowaniu i budowie, systemy zdalnego i autonomicznego sterowania - wykorzystanie sztucznej inteligencji, jak i lądowe ośrodki monitorowania i kontroli żeglugi statków śródlądowych.
  1. Żaglowe jachty drewniane

Prelegenci: Tadeusz Szelangiewicz, Władysław Chmielewski

Cofnijmy się do  historii jachtów drewnianych. Na wykładzie przedstawione zostaną materiały i technologie stosowane w konstrukcji i budowie jachtów drewnianych. Uczniowie zapoznają się ze szkutnictwem – zawodem z przyszłością i poznają innowacyjne rozwiązania w budowie jachtów drewnianych.
 
  1. Ekstremalne zjawiska pogodowe

Prelegent: Piotr Medyna

Wykład przedstawiający meteorologiczne zjawiska ekstremalne o trudnej do przewidzenia powtarzalności: skrajnie niskie lub wysokie temperatury, długotrwały brak opadów i wywołana nim susza, długotrwałe lub gwałtowne opady i wywołane nimi podtopienia i powodzie, gwałtowne burze z wyładowaniami elektrycznymi, szkwały, potężne trąby powietrzne, nadmorskie cyklony tropikalne. Na zajęciach uczniowie zapoznają się ze zjawiskami ekstremalnymi, które wykraczają ponad przyjęte normy, zdarzają się rzadko i w szczególnych okolicznościach i najczęściej powodują katastrofalne skutki dla otoczenia w którym występują.
  1. Co pomaga nam wyznaczyć kierunki świata? Wiadomości ogólne o układzie słonecznym

Prelegentka: Ewelina Orysiak

Każdy, kto lubi wędrować po nieznanym terenie powinien nauczyć się jak odnajdować właściwy kierunek podróży. Nawigacja - to jedna z podstawowych umiejętności, którą powinien opanować każdy podróżnik, nieważne czy wędruje daleko czy blisko. Uczniowie zapoznają się z metodami, które były stosowane do określania kierunków, zanim powstały do tego celu przyrządy i urządzenia. Na zajęciach zaprezentowana zostanie nawigacja z wykorzystaniem gwiazd - jedna z najstarszych metod wyznaczania kierunków stron świata. Wystarczy naprawdę odrobina wiedzy, by móc znaleźć właściwą drogę w środku nocy.
Na wykładzie dla uczniów szkół średnich  w Akademii Morskiej w Szczecinie 2021
  1. NOWE TECHNOLOGIE. Wyznaczanie kierunków świata – dawniej i dziś.

Prelegentka: Ewelina Orysiak

Ile jest kierunków świata? 4 czy może 16? A może więcej... W jaki sposób się je wyznacza? Jak dawniej wyglądało wyznaczanie kierunków świata? Jak marynarze odnajdywali drogę we mgle? Na te oraz na wiele innych pytań uczniowie uzyskają odpowiedź na wykładzie dotyczących urządzeń wykorzystywanych w nawigacji.
  1. Planowanie załadunku z układem równań

Prelegentka: Anna Anczykowska

Podczas prezentacji uczniowie mogą dowiedzieć się o różnych typach ładunków, jakie przewożone są drogą morską. Prezentacja obejmuje charakterystykę poszczególnych rodzajów statków, które przystosowane są do przewozu konkretnych typów ładunków. W trakcie prezentacji uczniowie są zachęcani do aktywnego udziału w wykładzie, m.in. poprzez zadawanie pytań dotyczących wpływu transportu morskiego na sprawy życia codziennego. Zadanie dotyczące przewiezienia dwóch różnych ładunków pokazuje, że wiedza matematyczna z zakresu układów równań może być zastosowana w praktyce.
 
  1. Wyczytaj nawigację z gwiazd

Prelegentka: Anna Anczykowska

Prezentowane treści mają na celu zapoznanie z zarysem historii nawigacji - jak wyglądała żegluga Polinezyjczyków czy wikingów (odpowiedź na pytanie czy kamień słoneczny był wykorzystywany?). W jaki sposób wykorzystywano ciała niebieskie znajdujące się na nieboskłonie, jako podstawowe pomoce do prowadzenia żeglugi? W trakcie prezentacji przedstawiane będą metody wyznaczenia podstawowych czterech kierunków z wykorzystaniem prostych przyrządów oraz charakterystycznych gwiazdozbiorów na północnej i południowej części nieba.

Wykład dla szkoły ponadpodstawowej w Akademii Morskiej w Szczecinie 2021
  1. Statki transportowe

Prelegent: Tadeusz Graczyk

Uczniowie poznają historię: statków epoki starożytnej (Egipt, Grecja, Rzym), okrętów wikingów, galer z Morza Śródziemnego, średniowiecznych flot Europy, erę wielkich odkryć geograficznych (karawela,  karaka, galeon, pinka), parowce z żaglami. Przedstawiona zostanie era rozwoju techniki (liniowce, fregaty wojenne, żaglowce wielorybnicze, klipry, szkunery wielomasztowe). Po wykładzie dotyczącym historii statków transportowych przedstawione zostaną współczesne typy statków transportowych – przykłady, główne stocznie budowlane i ciekawostki.
  1. Projektowanie i Budowa Jachtów Żaglowych

Prelegent: Władysław Chmielewski

W prezentacji zostaną przedstawione różne typy jachtów żaglowych - turystycznych i regatowych oraz ich charakterystyczne cechy konstrukcyjne.. Zaprezentowane będą metody projektowania jachtów i kolejne etapy projektowe. Przedstawione zostaną różne rodzaje żagli oraz warunki wiatrowe i ograniczenia, które mają wpływ na stosowanie żagli w celu zwiększenia prędkości jachtu. Słuchacze zostaną również zaznajomieni z nowoczesnymi systemami elektronicznymi stosowanymi na jachtach z uwzględnieniem autopilotów. Prezentacja obejmuje także trendy w projektowaniu najnowocześniejszych, najszybszych jachtów regatowych. 
  1. Jachty motorowe - pomysł na biznes

Prelegentka: Monika Bortnowska

Na wykładzie zostaną przedstawione sylwetki jachtów motorowych – ich typy oraz ciekawostki: najszybsze i największe jednostki, producenci jachtów w Polsce i na świecie. Od pomysłu do realizacji.

Uczeń szkoly ponadpodstawowej na wykładzie w Akademii Morskiej w Szczecinie 2021

GPS dla opornych bez tajemnic

Prelegent: Paweł Zalewski

Podczas wykładu Uczniowie poznają zasadę wyznaczenia pozycji w nawigacji satelitarnej. Dowiedzą się dlaczego GPS jest „latającym Einsteinem” oraz dlaczego jedne odbiorniki cechuje większa dokładność, a inne mniejsza. Czy można oszukać odbiornik? Jak rozumieć informacje GNSS w smartfonie (appki GalileoPVT, GPSTest w systemie Android)?
Autor: Website Administrator

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę