03.09.2022 r. odszedł od nas płk. prof. dr hab. inż. Józef Sanecki, wieloletni nauczyciel akademicki Wydziału Nawigacyjnego, geodeta, członek Polskiej Akademii Nauk.
Sylwetka prof. Józefa Saneckiego
Prof. Sanecki był uznanym krajowo i międzynarodowo specjalistą w zakresie teledetekcji. Swoje życie akademickie związał z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie oraz Akademią Morską w Szczecinie. Od 1997 zatrudniony w Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie (a następnie Akademii Morskiej) na stanowisku profesora. Wielokrotnie wyróżniany i odznaczany za sumienne wykonywanie obowiązków zawodowych (6 odznaczeń państwowych i 28 odznaczeń resortowych). Profesor był autorem i współautorem wielu książek (18) i publikacji naukowych (122). W jego dorobku był 1 patent, ponad 35 prac projektowych, doświadczalno-konstrukcyjnych, ekspertyz, opracowań badawczych mających zastosowanie w wojsku i gospodarce narodowej. Był również recenzentem w gremiach oceniających projekty badawcze, m.in. w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (od 2014 roku). Prof. Sanecki był członkiem Komitetu Geodezji i Kartografii PAN w latach 1990-1996 i 2003-2010 oraz od 1997 roku Członkiem zwyczajnym Akademii Inżynierskiej w Polsce. Promotor 10 rozpraw doktorskich, recenzent 27 rozpraw doktorskich oraz 14 rozpraw habilitacyjnych. Autor 6 recenzji dorobku kandydatów do tytułu profesora oraz 10 recenzji wniosków o stanowisko profesora i 2 wniosków o tytuł Doktora Honoris Causa.
W Akademii Morskiej (obecnej Politechnice Morskiej) był współautorem programu nauczania dla st. magisterskich geoinformatyka, głównym wykonawcą projektów „Opracowanie metody dynamicznego prognozowania rezerwy wody pod stępką i wdrożenie jej w portach w celu zwiększenia ich efektywności i bezpieczeństwa żeglugi” (2005-2007), „Opracowanie koncepcji oraz modelu laboratoryjnego urządzenia do wykrywania i monitoringu zagrożeń środowiskowych” (2010-2012) i kierownikiem projektu badawczego „Badania i weryfikacja algorytmów automatycznych systemów wspomagających bezpieczeństwa kierowania statkami morskimi. Modelowanie manewrów antykolizyjnych”. Profesor prowadził zajęcia z rachunku wyrównawczego, fotogrametrii i teledetekcji na studiach inżynierskich na kierunkach nawigacja w ramach specjalności „Pomiary hydrograficzne”, „Geodezja i kartografia” oraz na studiach magisterskich i doktoranckich.
Cześć Jego pamięci.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 9 września 2022 roku o godzinie 11.00 w miejscowości Babice Rynek, 17,3 km od Warszawy-Bemowo.
Dziekan Wydziału Nawigacyjnego PM,
dr hab. inż. st. of. Paweł Zalewski, prof. PM