Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM
Logo Wydzialu
Wydział Nawigacyjny Politechniki Morskiej w Szczecinie

Unia Europejska

Geodezja i kartografia (specjalność - geoinformatyka; hydrografia) Opis kierunku

Czego nauczysz się na studiach?

W trakcie studiów nauczymy Was jak wytyczyć w terenie budynek, pomierzyć działkę i jak opracować Numeryczny Model Terenu przy pomocy drona. Dowiecie się co to ortofotomapa, jak ją wykonać, a także, poznacie tajniki skaningu laserowego i opracowań 3D. Dowiecie się co to GIS (Geographic Information System) i jak wykorzystać potęgę danych geoprzestrzennych do uzyskiwania wielu praktycznych informacji, wykonując analizy w programach komputerowych.

Geodezję, kartografię, geoinformatykę i hydrografię spaja wspólne pojęcie mapy. Wspólczesne mapy to w zasadzie ogromne bazy danych. Przykładem może być rządowa strona geoportal.gov.pl, który jest zbiorem ogromnej ilości danych pomiarowych.

Dwie specjalności

Od drugiego roku studiów będziecie mieli możliwość poszerzania swojej wiedzy w kierunku geoinformatyki – budując bazy danych przestrzennych i projektując systemy geoinformatyczne lub hydrografii – wykonując w praktyce pomiary przy pomocy naszego sprzętu (sonary, echosondy, roboty podwodne) i łodzi pomiarowej Hydrograf XXI. Program studiów został opracowany tak, aby zapewnić studentom poznanie szerokiego zakresu wiedzy dotyczącej pomiarów geodezyjnych oraz opracowania wszelkiego rodzaju map i analiz geoprzestrzennych. 

Hydrografia to specjalność, na której kształcą się specjaliści od badania dna morskiego, ustalania głębokości i ukształtowania akwenów, przygotowywania map służących do żeglugi, oznakowania nawigacyjnego, które daje nawigatorom wskazówki gdzie i w jaki sposób prowadzić statki. Generalnie, hydrograf robi to samo co geodeta tylko z dnem morskim. Ustala ukształtowanie akwenów, mierzy głębokość, tworzy wielozadaniowe mapy morskie.

Czytaj wywiad z naszym studentem specjalności hydrografia 

Politechnika Morska w Szczecinie, z racji swojego morskiego profilu, należy do liderów w kształceniu hydrografów. Absolwenci Politechniki (dawniej Akademii) Morskiej znajdują pracę na całym świecie, przy wielkich projektach budowlanych – instalacji kabli i rurociągów na dnie morskim, stawianiu farm wiatrowych, budowie nowych i reorganizacji istniejących portów i przystani morskich i rzecznych.

Profil na Facebook'u Koła Naukowego Hydrografii Morskiej

Student i studentka Politechniki Morskiej w Szczecinie podczas praktyk studnckichStudent i studentka Politechniki Morskiej w Szczecinie na mostku na statku badawczym

Kierunek geodezja i kartografia na Politechnice Morskiej w Szczecinie jest niezwykły. Nauczymy Was wykonywać pomiary z powietrza, za pomocą dronów, z ziemi za pomocą specjalistycznych geodezyjnych urządzeń pomiarowych oraz pod wodą, gdzie obraz terenu jest „malowany dźwiękiem”. Studenci odbywają dwutygodniowe zajęcia praktyczne po każdym roku studiów. Obowiązkowe są też praktyki w firmach geodezyjnych lub instytucjach państwowych zajmujących się geodezją i kartografią, geoinformatyka lub hydrografią.

Cyfrowa wizualizacja efektów pracy hydrografów mapujących dno morskie..jpg

Kto dziś nie potrzebuje informacji związanych z lokalizacją w przestrzeni. Czy są to mapy zapisane w bazach danych, pomiary geodezyjne na budowie, opracowania i analizy 3D lub 4D, zdjęcia i ortofotomapy z drona. Wszystkie one dotyczą przestrzeni, którą nauczymy Was mierzyć i cyfrowo odwzorowywać.

Profil na Facebook'u Koła Naukowego studentów geodezji i kartografii PM METIRI 

Członkowie i członkinie Koła Naukowego METIRI Członkowie i członkinie Koła Naukowego PM Metiri na zdjęciu grupowym

Główne atuty absolwentek i absolwentów naszego kierunku geodezja i kartografia to:

  • wiedza z zakresu pomiarów geodezyjnych,
  • praktyczne umiejętności opracowania map i analiz geoprzestrzennych,
  • praktyczne umiejętności pozyskania i opracowania danych pomiarowych z dronów, skaningu laserowego, hydrograficznych pomiarów podwodnych i nowoczesnego geodezyjnego sprzętu pomiarowego,
  • umiejętność wykonywania pomiarów geodezyjnych z wykorzystaniem satelitarnych systemów wyznaczania pozycji, m. in.  GPS, GLONASS,
  • znajomość najnowszych systemów komputerowych do projektowania, przetwarzania i zarządzania danymi przestrzennymi (m. in. GIS i CAD),
  • wiedza i umiejętności z zakresu katastru i gospodarki nieruchomościami,
  • umiejętność kreatywnego i przedsiębiorczego myślenia,
  • posługiwanie się językiem obcym z uwzględnieniem języka specjalistycznego i problematyki geodezyjno-kartograficznej.

Program studiów na kierunku geodezja i kartografia na Politechnice Morskiej w Szczecinie

https://bip.pm.szczecin.pl/artykul/kierunek-geodezja-i-kartografia

Celem studiów inżynierskich jest wykształcenie specjalistów dla instytucji i przedsiębiorstw zajmujących się realizacją zadań z zakresu geodezji i kartografii, hydrografii i geoinformatyki. Program studiów obejmuje 7 semestrów zajęć dydaktycznych, w tym 4 tygodnie praktyki. Zawiera on 46 przedmiotów realizowanych w ciągu 2605 godzin, z czego na przedmioty kształcenia ogólnego przypada 315 godzin, na przedmioty podstawowe 345 godzin, na przedmioty kierunkowe 1375 godzin oraz przedmioty specjalistyczne 570 godzin. Przedmioty do wyboru obejmują 720 godzin. Egzaminowi bądź zaliczeniu podlegają wszystkie przedmioty objęte planem studiów. Student przed przystąpieniem do egzaminu inżynierskiego jest zobowiązany do złożenia pracy dyplomowej oraz sprawozdania z odbytej praktyki. Absolwent otrzymuje tytuł zawodowy inżyniera.

Ukończenie studiów na kierunku geodezja i kartografia zapewnia absolwentom szerokie podstawy wiedzy z geodezji i kartografii i innych powiązanych dziedzin nauki, pozwala to na elastyczność w dokonywaniu wyboru drogi kariery zawodowej i dalszego rozwoju zawodowego i naukowego.

Absolwenci mają wiedzę i umiejętności niezbędne do zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw oraz organów administracji publicznej, których działalność związana jest z szeroko pojętą geodezją, ze szczególnym uwzględnieniem geoinformatyki i hydrografii. Rozwijanie umiejętności wykorzystania matematyki, nauki i wiedzy inżynierskiej pozwala osiągnąć nadrzędne cele programu kształcenia, jakimi są: wskazanie drogi naukowej w dyscyplinie geodezja i kartografia, wdrożenie w proces naukowy i promowanie umiejętności krytycznego myślenia. Celem kształcenia jest również rozwijanie umiejętności projektowania systemów geoinformatycznych poprzez skuteczne łączenie zawodowej wiedzy teoretycznej z praktyką. Rozwój odpowiedzialności zawodowej, w tym etycznej postawy w zawodzie, uświadomienie obowiązków wobec społeczeństwa i środowiska stanowią dalsze nierozerwalne cele kształcenia.

Profil absolwentów

Absolwenci kierunku geodezja i kartografia posiadają wymaganą wiedzę z zakresu: nauk podstawowych, nauk przyrodniczych i nauk technicznych oraz umiejętności specjalistyczne z obszaru geodezji i kartografii. W szczególności absolwent posiada niezbędny zasób wiedzy i praktycznego doświadczenia do wykonywania prac z zakresu pozyskiwania, przetwarzania i udostępniania informacji o terenie i znajdujących się na nim obiektach. W tym celu opanowali technologie prac pomiarowych, wykorzystujące elektroniczne urządzenia i aparaturę pomiarową, metody satelitarne, hydrograficzne oraz metody fotogrametrii i ogólnie teledetekcji. W obszarze geodezji wyższej posiada znajomość współczesnych metod badania i modelowania kształtu i własności fizycznych Ziemi, obserwacji ich zmian w czasie oraz numerycznego opracowywania i prezentacji wyników pomiarów geodezyjnych, teledetekcyjnych i fotogrametrycznych. W obszarze geodezji gospodarczej posiada znajomość prawa geodezyjnego pozwalającą określać i ewidencjonować stan własności Ziemi.

Ponadto absolwenci posiadają umiejętności techniczne oraz wiedzę ekonomiczną i prawną z zakresu katastru i gospodarki nieruchomościami. Znaja podstawy gospodarki gruntami, oraz projektowania rozwoju obszarów wiejskich i miejskich.

Absolwenci znają zasady sporządzania map zasadniczych, gospodarczych, topograficznych i tematycznych oraz geodezyjnej realizacji i obsługi inwestycji. wykazuja sie znajomością języka obcego, w tym również w obszarze słownictwa specjalistycznego z zakresu geodezji i kartografii. Absolwenci są przygotowani do korzystania z wiedzy w pracy i życiu codziennym, kierowania zespołami ludzkimi wykonującymi zadania zlecone, zakładania małych firm i zarządzania nimi oraz korzystania z prawa w zakresie niezbędnym do wykonywania zawodu i prowadzenia działalności gospodarczej.

Nabyta przez absolwentów wiedza teoretyczna oraz umiejętności praktyczne predysponują go do prowadzenia działalności inżynierskiej w zakresie geodezji, kartografii oraz systemów informacji o terenie, a także posługiwania się nowoczesnymi technikami pomiarów geodezyjnych, satelitarnych, fotogrametrycznych i teledetekcyjnych. Absolwenci są przygotowani do pracy w: przedsiębiorstwach geodezyjnych, małych firmach, administracji oraz szkolnictwie - po ukończeniu specjalności nauczycielskiej (zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego w sprawie standardów kształcenia nauczycieli).

Absolwenci specjalności geoinformatyka posiadają duży zasób wiedzy z zakresu systemów informacji geograficznej, fotogrametrii i teledetekcji, kartografii i są przygotowani do praktycznego wykorzystania posiadanej wiedzy i rozwiązywania konkretnych zadań związanych z budową systemów geoinformatycznych. Uzyskana w trakcie studiów znajomość systemów oprogramowania GIS pozwoli im ponadto na twórcze podejście do podejmowanych zagadnień.

Absolwenci specjalności geoinformatyka i hydrografia mają podstawy do poszukiwania zatrudnienia we wszelkich przedsiębiorstwach wykorzystujących informacje geograficzne, w przedsiębiorstwach hydrograficznych („surveying”) a także w administracji publicznej. 

Absolwenci są przygotowani do podjęcia studiów drugiego stopnia. Absolwenci mają możliwość, po odbyciu trzyletniej praktyki zawodowej, przystąpić do egzaminu państwowego w celu uzyskania uprawnień zawodowych umożliwiających prowadzenie samodzielnej działalności w dziedzinie geodezji i kartografii lub hydrografii.

Prognozy dla kierunku

Absolwenci Wydziału Nawigacyjnego, kierunku geodezja i kartografia, opuszczają uczelnię z wiedzą zawodową, umiejętnościami i kompetencjami zgodnymi z wymaganiami środowiska geodezyjnego. Mogą podejmować pracę zawodową na szerokim rynku pracy przedsiębiorstw geodezyjnych, geoinformatycznych, hydrograficznych, biurach projektowych, w służbie geodezyjnej i kartograficznej oraz w instytutach naukowo-badawczych. 

W ostatnich kilkunastu latach rozwój technologii geodezji morskiej, hydrografii, geoinformatyki zapewnił intratne pracy dla naszych absolwentów i ta tendencja utrzyma się w przyszłości. Rosnące zapotrzebowanie na dane geoprzestrzenne jest dowodem pozytywnych perspektyw zatrudnienia geoinformatyków, a eksploracja mórz i oceanów hydrografów.

Po zdobyciu doświadczenia i niezbędnej praktyki, absolwenci kierunku geodezja i kartografia mogą przystąpić do egzaminu państwowego w celu uzyskania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii oraz państwowych uprawnień hydrograficznych. Uprawnienia zawodowe pozwalają na samodzielne wykonywanie prac geodezyjnych i kartograficznych a także nadzorowanie wykonywania takich prac.

Czytaj więcej
Autor:

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę