Geoinformatyka (mgr.) Opis kierunku
Co to jest geoinformatyka?
Masz już podstawową wiedzę z geodezji, geografii, geoinformacji lub nauk (dyscyplin) pokrewnych? Lubisz lub chciałbyś/chciałabyś nauczyć się programować? A może by tak połączyć jedno z drugim i zostać specjalistą interdyscyplinarnym? Rozpocznij studia magisterskie na kierunku geoinformatyka!
Geoinformatyka odnosi się do wielu działalności zawodowych niezbędnych m.in. w: geodezji, architekturze i budownictwie – np. modelowanie 3D/CAD, modelowaniu informacji o budynku (BIM) czy też urbanistyce i planowaniu przestrzennym w zakresie chociażby inteligentnych miast (Smart City).
Studiując geoinformatykę poznasz nowoczesne techniki pomiarowe: współczesną fotogrametrię cyfrową czy teledetekcję, nauczysz się przeprowadzać zaawansowane analizy przestrzenne, zapoznasz się z regułami kartografii multimedialnej, fuzji geodanych, zastosowaniu technologii VR. Wszystko to połączysz ze znajomością języków skryptowych, umiejętnościami programowania aplikacji internetowych i stosowania dedykowanych narzędzi w środowisku GIS.
Jakie argumenty przemawiają za studiowaniem geoinformatyki na Politechnice Morskiej
- Program kształcenia aktualizowany o nowe trendy pomiarowe
- Kształcenie zorientowane na potrzeby rynku pracodawców
- Nowoczesne laboratoria komputerowe z wiodącym na rynku oprogramowaniem
- Bogate zaplecze sprzętowe: m.in. drony, skanery laserowe, google VR, graficzne stacje robocze
- Wykwalifikowana kadra specjalistów-praktyków
- Bogate zaplecze stypendialne – możliwość wyjazdów i staży zagranicznych, program Erasmus+
Czas trwania studiów i liczba godzin
Studia na tym kierunku trwają 1,5 roku (3 semestry). Łączna liczba godzin zajęć na studiach wynosi 960 godzin na osobę w tym:
360 godzin wykładów realizowanych jednocześnie dla wszystkich studentów na roku
45 godzin ćwiczeń (w grupach 32 osobowych)
480 godzin zajęć laboratoryjnych (w grupach 16 osobowych)
75 godzin zajęć projektowych (w grupach 16 osobowych)
Program studiów
Program studiów zapewnia studentom szerokie podstawy wiedzy z zakresu zarówno geodezji i kartografii, jak i informatyki oraz innych powiązanych dziedzin nauki, pozwalających na elastyczność w dokonywaniu wyboru drogi kariery zawodowej. Nabyta przez przyszłych absolwentów wiedza teoretyczna oraz umiejętności praktyczne umożliwią im posługiwanie się nowoczesnymi technikami pomiarów geodezyjnych, satelitarnych, fotogrametrycznych i teledetekcyjnych, programowanie aplikacji mobilnych i internetowych oraz praktyczne wykorzystanie języków skryptowych w szczególności w programach typu GIS. Bazowym językiem skryptowym w trakcie nauki będzie język Python. Program kształcenia przewiduje zdobycie wiedzy w następujących obszarach:
informatyka (340 h)
geodezja i kartografia (190 h)
fotogrametria i teledetekcja (135 h)
systemy GIS (220 h)
kształcenie ogólne (210 h)
Gdzie odbywają się zajęcia i jakie pomoce dydaktyczne są używane?
Zajęcia prowadzone będą w Szczecinie w salach AMS. W trakcie zajęć wykorzystane zostaną m.in.: skaner laserowy, UAV wraz z symulatorem, Total Station oraz odbiorniki GNSS, 17 nowych stacji graficznych do przetwarzania danych, nowa stacja graficzno-fotogrametryczna, system niezbędny do nauki oprogramowywania danych 3D w środowisku wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (m.in. z zestawami gogli VR). Dodatkowo w ramach studiów wykorzystywane będzie najnowocześniejsze oprogramowanie geodezyjne oraz oprogramowanie do integracji danych geodezyjnych i multi-sensorycznych zakupione z funduszy UE.
Opinie studentów i absolwentów kierunku geoinformatyka
Adrian Popik: "Kierunek studiów geoinformatyka pozwala na rozwój osobisty na wielu płaszczyznach. Dzięki wyrozumiałości wykładowców można połączyć studia dzienne oraz pracę zawodową. Zajęcia są ciekawe i pomimo, że nie jest to prosty kierunek studiów, prowadzone są w przystępny sposób, a prowadzący dokładają wszelkich starań aby umożliwić przybliżenie tematyki zajęć każdemu indywidualnie."
Ilona Garczyńska: "Studia magisterskie pozwalają poszerzyć wiedzę na temat szeroko rozumianej geoinformatyki. Otwierają możliwości na łączenie wiedzy dotychczas już poznanej związanej z geodezją z dziedziną nauki póki co obcą, czyli informatyką. Możliwe jest zatem lepsze zrozumienie świata tworzonego przez otaczające nas obiekty, a wręcz kreowania swojej rzeczywistości przy pomocy nowo poznanych umiejętności."
Finansowanie z Unii Europejskiej
Kierunek geoinformatyka został sfinansowany z funduszy UE w ramach projektu NOWE HORYZONTY (wartość: 7 mln zł). Dzięki temu uzyskasz dodatkowe wsparcie, a nauka na tym kierunku będzie dla Ciebie jeszcze bardziej atrakcyjna. Poniżej lista najważniejszych korzyści wynikających z finansowania kierunku geoinformatyka z funduszy unijnych:
Dostęp do najnowocześniejszego oprogramowania i sprzętu komputerowego, w tym do nowoczesnego laboratorium komputerowego.
Dostęp do płatnych staży dla najlepszych 30% studentów na kierunku geoinformatyka. Stypendium stażowe wynosi 2200 zł brutto plus możliwość uzyskania refundacji kosztów zakwaterowania oraz przejazdów.
Dodatkowe wsparcie dla osób niepełnosprawnych na pokrycie np. kosztów wynajęcia transportu, dostosowania architektonicznego budynków lub infrastruktury komputerowej, sfinansowania usługi asystenta osoby z trudnościami w poruszaniu się lub asystenta tłumaczącego na język migowy. Ww. koszty nie mogą przekroczyć 12 tys. zł na osobę w całym okresie studiów.
Oczywiście, wszyscy studenci i studentki kierunku geoinformatyka, bez względu na narodowość, mogą również korzystać ze wsparcia oferowanego w ramach programu ERASMUS+. Oznacza to, że również osoby spoza Unii Europejskiej mogą wyjechać np. na dwumiesięczną praktykę do zagranicznej firmy.
Profil absolwenta i absolwentki
Absolwenci i absolwentki studiów na kierunku geoinformatyka mogą znaleźć zatrudnienie na polskim i światowym rynku pracy w firmach geoinformatycznych, geodezyjnych, informatycznych, urzędach, pracowniach projektowych oraz instytucjach naukowo-badawczych.
Twoimi największymi atutami będą:
Znajomość technik pozycjonowania w dowolnie zorientowanej przestrzeni pomiarowej.
Posiadanie wiedzy z zakresu programowania aplikacji mobilnych i internetowych.
Praktyczna umiejętność zaplanowania nalotu dronem i wykonanie ortofotomapy oraz modelu 3D.
Znajomość najnowszych systemów komputerowych do tworzenia geoportali.
Umiejętność opracowania modeli 3D w środowisku wirtualnej rzeczywistości.
Praktyczna umiejętność wykonania zaawansowanych analiz geoprzestrzennych oraz geowizualizacji.
Znajomość nowoczesnych technik teledetekcyjnych .
Posługiwanie się językiem obcym z uwzględnieniem języka specjalistycznego i problematyki geodezyjnej oraz informatycznej.
Geoinformatyka to kierunek przyszłości
Absolwenci tego kierunku są i będą w najbliższych latach poszukiwanymi pracownikami. Świadczy o tym szereg dokumentów o charakterze strategicznym, w tym m.in.:
Inteligentne sieci i technologie geoinformacyjne są wskazane jako piętnasta krajowa inteligentna specjalność (link).
Kierunek geoinformatyka jest zgodny z jedną z regionalnych specjalizacji województwa zachodniopomorskiego tj. „usługami przyszłości w tym ICT” ujętymi w „Regionalnej Strategii Rozwoju Inteligentnych Specjalizacji Województwa Zachodniopomorskiego 2020+ RIS3 WZ” (link).
Potrzebę kształcenia studentów w obszarze geoinformatyki potwierdzili na spotkaniu z władzami Uczelni w październiku 2016 przedstawiciele firm z branży geodezyjnej, w tym Gispro, Geometr, Fotokart i OPGK Koszalin (link). Idea utworzenia tego kierunku jak i jego program są więc wynikiem współpracy AM z pracodawcami.
Czytaj więcej