Geoinformatyka (mgr.) Pracownie i zaplecze naukowe i wyposażenie
Z jakiego sprzętu i oprogramowania korzystają studenci?
Pracownie, w których realizowane są zajęcia dla kierunku geoinformatyka znajdują się w budynku Politechniki Morskiej w Szczecinie, w siedzibie katedr: Geoinformatyki i Hydrografii oraz Geodezji i Pomiarów Offshore. Obejmują one 3 sale laboratoryjne wyposażone w 16 stanowisk komputerowych, dwie sale ćwiczeniowe oraz dwie sale wykładowe.
W ramach projektu "NOWE HORYZONTY" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu Państwa w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 zrealizowano modernizację jedno z laboratorium komputerowego. Modernizacja objęła wymianę dotychczasowych jednostek komputerowych, miejsce których zajęły stacje graficzne przystosowane do przetwarzania i analizy danych fotogrametrycznych i teledetekcyjnych. Stacje komputerowe zostały również wyposażone w nowoczesne oprogramowanie:
dedykowane m.in. do modelowania i edycji chmur punktów, wszechstronnego wspomagania prac geodezyjnych oraz obróbki danych pozyskiwanych z Bezzałagowych Systemów Latających.
Ponadto w ramach zajęć czysto informatycznych studenci korzystają z oprogramowań umożliwiających im pisanie prostych aplikacji internetowych i mobilnych czy programów. Do tego celu wykorzystują między innymi:
W ramach projektu zakupiono także bardzo wydajną stację graficzną, wyposażoną m.in. w procesor Intel i9, kartę graficzną Nvidia Geforce RTX 2070 oraz 128 GB RAM, przeznaczonej do przechowywania, przetwarzania i analizy danych fotogrametrycznych i teledetekcyjnych a wykorzystywanej w trakcie realizacji najbardziej wymagających zadań. Komputer jest dostępny dla studentów realizujących prace badawcze i projekty związane z pracami Kół naukowych czy prac dyplomowych.
W skład bazy sprzętowej wchodzą również dwa kompletne zestawy do rozszerzonej rzeczywistości VR (Virtual Reality). Pojedynczy zestaw obejmuje mobilną stację graficzną w postaci notebooka Acer Predator Helios PH oraz komplet HTC Vive Pro, na który składają się: gogle VR, dwa kontrolery, dwie stacje bazowe oraz link box wraz z niezbędnym zasilaniem i okablowaniem.
Zakupiony sprzęt pozwala na wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości w trakcie zajęć laboratoryjnych oraz prowadzenia badań naukowych poprzez m.in. możliwość oglądania wirtualnych modeli terenu i budynków, wirtualne spacery oraz szkolenia z wykorzystaniem obrazów 360 stopni.
Dla celów realizacji prac badawczych związanych z rozwojem własnych zainteresowań oraz niezbędnych do realizacji prac magisterskich, studenci mają możliwość wykorzystania m.in.:
- UAV (unmanned aerial vehicle) stanowiących wyposażenie obu wspomnianych katedr,
- sensorów hydrograficznych: echosond (a), sonarów (b), magnetometru (c), ROV (Remotely Operated Vehicle) (d).
- autonomicznej jednostki pływającej ASV (Autonomous Surface Vehicle) czytaj więcej - Nowy dron w Katedrze
Źródła zdjęć:
- logo oprogramowań pobrane ze stron internetowych producentów
- zdjęcia sensorów hydrograficznych pobrane ze stron internetowych producentów
- pozostałe zdjęcia stanowią własne opracowania pracowników PM.